The Sportsman of the Year Awards. Nominate Today and stand a Chance to win Free Tickets for 4 to the Soya Awards 2012                
   

SOYA Winners - 2010

SOYA Sponsors 2010 Panel of Judges (2010)

SOYA Winners 2010

1. SPORTS TEAM OF THE YEAR - WOMEN

 

 

 

NO

SPORTS DISCIPLINE

SPORTS DISCIPLINE

1

Kenya Prisons Volleyball

2

Telkom Orange Hockey

3

National Volleyball

Volleyball

 

 

 

2. SPORTS TEAM OF THE YEAR- MEN

 

 

 

NO

SPORTS DISCIPLINE

SPORTS DISCIPLINE

1

Ulinzi Football Club Football

2

Gor Mahia Football Club Football

3

World Cross Country Atheletics

 

 

 

3. SPORTSMAN OF THE YEAR

 

 

 

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1

David Rudisha Athletics

2

Richard Mateelong Athletics

3

Mark Mutai Athletics

 

 

 

4. SPORTSWOMAN OF THE YEAR

 

 

 

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1

Nancy Langat Athletics

2

Milcah Chemos Athletics

3

Vivian Cheruiyot Athletics

 

 

 

5. MOST PROMISING - WOMEN

 

 

 

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

2

Mercy Cherono Athletics

3

Purity Jerotich Athletics

3

Michelle Adhiambo Basketball

 

 

 

6. MOST PROMISING - MEN

 

 

 

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1

Caleb Mwangangi Athletics

2

Silas Kipruto Volleyball

3

George Mumo Taekwondo

 

 

 

 

 

 

7. HALL OF FAME

 

 

 

 

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1

Wilson Kiprugut Chumo Athletics

 

 

 

8. SPECIAL CATEGORY (WOMEN)

 

 

 

 

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1

Mary Nakhumicha  

2

Hannah N'gendo  

3

Mohammed Asia  
     
9. SPECIAL CATEGORY (MEN)  
     

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1

Collins Wandera ATHLETE - PARALYMPICS
2 Abraham Tarbei ATHLETE - PARALYMPICS
3 Henry Kiprono Kirwa ATHLETE - PARALYMPICS

 

 

 

9. FEDERATIONS / ASSOCIATIONS

 

 

 

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1

Athletics Kenya Athletics

2

Amateur Boxing Association Boxing

3

Kenya Sec. Schools Sports Association Schools
     
10. COMMUNITY HERO

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

  Bro O'colm Connell Athletics Coach
     
11. COACH OF THE YEAR

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

  Zedekiah Otieno "Zico" Rugby 7s
     
12. SCHOOL TEAM OF THE YEAR (GIRLS)

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1 Kerugoya  
2 Tigoi  
3 Shimba Hills  
     
13. SCHOOL TEAM OF THE YEAR (BOYS)

NO

NAME

SPORTS DISCIPLINE

1 Malava  
2 Mangu High School  
3 St Marks Mokorongoiywa